Prihlás svoj tím

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislavské vysoké školy si to „rozdajú“ na Dunaji. V meste vzniká nová tradícia – preteky v univerzitnom športe – veslovaní na osemveslici. Historický prvú UNIVERZITNÚ REGATU BRATISLAVA budú sprevádzať atraktívne podujatia v rámci DŇA BRATISLAVSKÝCH VYSOKOŠKOLÁKOV. Stretneme sa 4.5. 2013 na Námestí M. R. Štefánika pri Eurovea.

V Bratislave študuje viac ako 62-tisíc vysokoškolákov. Približne toľko ľudí, žije podľa posledného sčítania v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Alebo v bratislavskom Novom Meste, Rači a Vajnoroch dohromady. A to je dôvod na oslavu. Vysoké školy preto zakladajú novú tradíciu a organizujú prvý Deň bratislavských vysokoškolákov. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislava Milana Ftáčnika.

 

„Bratislave je okrem iného aj vysokoškolským centrom, študuje a žije v nej veľmi významná vysokoškolská komunita a mesto ju podporuje. Logicky aj s výhľadom svojho budúceho rozvoja ale aj v kontexte celkového zvyšovania vzdelanosti obyvateľstva. Dňu bratislavských vysokoškolákov želá primátor úspešný priebeh a verí, že prispeje k ďalšiemu zviditeľneniu ich aktivít. O to viac, že atmosféru majálesových dní umocnia viaceré vysokoškolské hudobné skupiny a tanečné súbory," povedal primátor Milan Ftáčnik.


Hlavným organizátorom prvého ročníka je Slovenská technická univerzita . Podujatia sa zúčastňujú tiež Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita, Vysoká škola výtvarných umení, Vysoká škola múzických umení, Slovenská zdravotnícka univerzita, Akadémia policajného zboru. „Podujatie má cieľ zviditeľniť vysokoškolákov v hlavnom meste a založiť tradíciu stretnutí študentov bratislavských univerzít, prípadne, v budúcnosti aj partnerských univerzít zo zahraničia,“ hovorí prorektor Milan Sokol zo Slovenskej technickej univerzity

.

Historicky prvé preteky osemveslíc študentov a zamestnancov Slovenskej technickej univerzity, Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity odštartujú o 15.00 poniže Devína. Do cieľa pri Eurovea dorazia lode do 20 minút. Priebeh pretekov Univerzitnú regatu Bratislava bude možné sledovať v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke pri Eurovea. Prenos zabezpečuje mc2 – študentská televízia STU.

 

„Univerzitná regata bola pre nás príjemnou výzvou. To, že sme sa ju rozhodli prijať, je dôkazom zdravej súťaživosti našich univerzít nielen v oblasti vzdelávania a vedy, ale i športu. Naša účasť je taktiež vyjadrením snahy akademickej obce aktivizovať a zlepšovať spoločenskú atmosféru v Bratislave,“ uviedol Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.


Program Dňa bratislavských vysokoškolákov začne už skôr, od 13-tej hodiny budú v sobotu 4. mája 2013 na Námestí M. R. Štefánika pri Eurovea vystupovať vysokoškolské umelecké súbory. V rámci sprievodných podujatí školy predstavia zaujímavé projekty. Slovenská zdravotnícka univerzita predvedie simulovanú záchrannú akciu, Slovenská technická univerzita predstaví tím študentov Strojníckej fakulty, ktorí zostrojili vlastnú formulu a tím z Fakulty elektroniky a informatiky, ktorí programuje robotov. Vysoký škola výtvarných umení organizuje výstavu. Prekvapenia chystá aj Univerzita Komenského v Bratislave.


Oslavy zavŕši Noc vysokoškolákov o 21.00 vo Vysokoškolskom klube Elam. Vstup pre študentov so študentských preukazom je zdarma.

 

Koľko je v Bratislave vysokoškolákov:

Univerzita Komenského: 27 714
Slovenská technická univerzita: 17 796
Ekonomická univerzita 11 540
Slovenská zdravotnícka univerzita: 2 612
VŠMU: 1 105
Akadémia policajného zboru: 709
VŠVU: 672
Celkovo: 62 148

Čo je nové?

Slovenské univerzity si zmerali sily v regate: Víťaz zvládol 7 km za 14 minút

Členovia víťaznej posádky nedali konkurentom z Ekonomickej univerzity ani vyzývateľom zo Slovenskej technickej univerzity šancu.

Univerzita Komenského víťazom Univerzitnej regaty

"Od štartu to "vypálilo" dobre. Od začiatku sme boli obe lode - UK a STU - vedľa seba, postupne sme sa vzďaľovali.